Q0L11-63001 HP SN1600E Single Port 32GBps Fibre Channel HBA
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: Q0L11-63001
- Availability: In Stock
Product Description
HPE SN1600E Single Port 32GB Fibre Channel HBA
Highlighted Features
- HPE
- 32GB
- Host Bus Adapter
- Fiber Channel
- Single-Port
- PCI-Express 3.0 x8
- Part #: Q0L11-63001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
The HPE StoreFabric SN1600E 32Gb Fibre Channel Host Bus Adapters delivers near limitless scalability to support increased VM density with 2X more on-chip resources and bandwidth than Gen5 Fibre Channel.
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | HPE |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Model: | SN1600E |
| Product Line: | StoreFabric |
| Product Type: | Fibre Channel HBA |
| Data Transfer Rate: | 32 Gbit/s |
| Connectivity technology: | Wired |
| Min Operating Temperature | 32 °F |
| Max Operating Temperature | 113 °F |
| Host Interface: | PCI Express |
| Form Factor: | Plug-in Card |
| Fibre Channel Ports: | 1 |
| Interfaces: | 1 x 32Gb Fibre Channel |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 7.3 in |
| Width: | 0.8 in |
| Depth: | 4.8 in |
| Weight: | 1 lb |
| Compatibility | ||
| HPE Proliant Gen9 | HPE Proliant DL360 (G10) | |
| HPE Proliant DL380 (G10) | HPE Proliant DL560 (G10) | |
| HPE Proliant DL580 (G10) | HPE Proliant DL20 (G10) | |
| HPE Proliant ML350 (G9) |